ورود

نکته‌های ضبط محتوای آنلاین

خوشحالیم که میتوانیم در نشر دانش شما، سهمی داشته باشیم

رای تدوین یک دوره آموزشی نیاز به آشنایی با نرم افزارها و تجهیزاتی است که بتوان دوره ای با کیفیت قابل قبول ارائه کرد. پیشنهاد سیمادرس بهره بردن از مشورت تیم فنی سیمادرس و نیز مدرس های دیگری است که دوره های خود را در سیمادرس ارائه کرده اند. این مدرس میتوانند به شما در انتخاب مارک ها با هزینه قابل قبول کمک کنند. این نرم افزارها و تجهیزات برای افراد عادی و در فضای خانه و آپارتمان قابل استفاده است و نیز به دانش و تجربه فراوانی در این حوزه نیست. در ادامه بخشی از آنها توضیح داده شده است.

نرم افزار ضبط دیسکتاب

اگرچه نرم افزارهای متفاوتی برای ضبط صفحه نمایش لپتاپ و یا کامپیوتر شما وجود دارد ولی پیشنهاد سیمادرس برای این منظور، نرم افزار کامتازیا (Camtasia) می باشد.  این نرم افزار قابلیت ضبط همزمان تصویر کامپیوتر و تصویر دوربین شما و صدای شما را دارد. نرم افزاری است که پیچیدگی زیادی ندارد و میتوانید به راحتی با یک آموزش مقدماتی با آن کار کنید. آموزش های این نرم افزار به صورت رایگان در اینترنت به زبان فارسی و انگلیسی موجود است اما تیم پشتیبانی سیمادرس در حال ضبط دوره ای رایگان به این منظور است تا کاربران سایت سیمادرس بتوانند از آن استفاده کنند. این نرم افزار امکان ویرایش فیلم، ویرایش صفحه کامپیوتر و ویرایش صدا را در اختیار شما قرار می دهد. یکی از ویژگی های خوب این نرم افزار، خروجی های فیلم با حجم متناسب است. این نرم افزار توانایی تغییر در ترکیب تصویر مدرس و تصویر دیسکتاب را داشته و حتی میتوان فیلم های دیگر را به این نرم افزار وارد کرد و با ارائه های خودتان ترکیب کرد.

میکروفون و دوربین مناسب

یکی دیگر از تجهیزات مناسب برای تدوین یک دوره استفاده از یک میکروفون مناسب است که صدا را با کیفیت مناسبی ضبط کند. پیشنهاد سیمادرس را در زمینه انتخاب میکروفون مناسب را میتوانید در اینجا ببینید (لیست تجهیزات پیشنهادی سیمادرس).

اگرچه وجود دوربین های حرفه ای جدید میتواند به ضبط تصاویر با کیفیت منجر شود ولی شاید برای دوره های آموزشی نیاز به آن سطح از کیفیت نباشد. به همین دلیل وجود یک وبکم باکیفیت و یا یک موبایل با کیفیت میتواند به  تدوین یک دوره باکیفیت منجر شود. قرار نیست شما خیلی تجهیزات پیچیده ای داشته باشید تنها کافی است موبایل شما و یا وبکم شما از تصاویر اچ دی پشتیبانی کند. یک قطعه فیلم از آن تهیه کرده و برای تیم سیمادرس ارسال دارید تا نظر فنی تیم کارشناسی سیمادرس را داشته باشید. موبایل، دوربین و یا وبکم خود را به نرم افزار کامتازیا وصل کنید که همزمان هم تصویر خود و هم تصویر دیسکتاپ کامپیوتر را ضبط کند. برای آگاهی از پیشنهاد سیمادرس در زمینه انتخاب مارک مناسب وبکم، میتواند اینجا را کلیک کنید (لیست تجهیزات پیشنهادی سیمادرس).

سه پایه

اگر یک دوره آموزشی به قدر کفایت درآمدزایی داشت پیشنهاد آن بود که در مجهزترین استدیوی دنیا فیلمبرداری و ضبط شود ولی باید بدانیم که ما نمیخواهیم فیلم بسازیم ما یک فرد معمولی هستیم که چیزی را میدانیم و میخواهیم آن را به دیگران یاد دهیم پس از هرچه که در دسترس است و اقتصادی است استفاده میکنیم و گاهی هم ممکن است از دوست خود قرض بگیریم. نظر ما در باره سه پایه دوربین هم همین است. وجودش میتواند کمک کننده باشد ولی نبود آن هم، تدوین دوره آموزشی را با بن بست مواجه نمی کند.

لامپ نور

نور عاملی اساسی در تدوین دوره است تا جایی که میتوانید از نورهای طبیعی و نورهای معمول در خانه برای این منظور استفاده کنید در صورتی که شرایط نوری برای ضبط دوره مناسب نمی باشد بایستی لامپ هایی که برای استدیو استفاده میشوند خریداری کنید لازم نیست لامپی خریداری کنید که برای فیلمبردارهای حرفه ای استفاده میشود. مارک های پیشنهادی سیمادرس را میتوانید در اینجا ببینید (لیست تجهیزات پیشنهادی سیمادرس).

 

ویدئوها نقش مهمی در دوره های آموزشی آنلاین دارند. کیفیت ویدئوها به جذابیت دوره آموزشی کمک کرده و باعث تاثیرگذاری بیشتری بر روی مخاطب دوره می شوند. در زمینه ویدئو میتوان به موارد زیادی اشاره کرد ولی مهمترین عواملی که بایستی در نظر گرفت موارد زیر می باشند:

میزان نور

شاید بتوان ادعا کرد که نور مهمترین عامل در کیفیت فیلمبرداری شما است. هرچه فیلمبرداری شما در محیط تاریکتری باشد در هنگام کاهش حجم فیلم برای دوره آموزشی دچار اشکالات بیشتری میشود و زمینه ساز نارضایتی مخاطب را فراهم می آورد. در عوض هر چه محیط شما نور مناسب تری داشته باشد، فیلم ویدئویی شما کیفی تر بوده و تاثیر بیشتری را بر روی مخاطب خواهد گذاشت. تلاش کنید که نور محیط را در ضبط فیلم خود افزایش دهید.

یکی از اشکالات غالب در زمینه نور، وجود سایه در پشت سر شما است. به علت اینکه نور از جهت خاصی بر روی صورت و بدن شما تابیده میشود، باعث وجود سایه در زمینه پشت سر شما شده و اثر منفی بر روی مخاطب برجای میگذارد و این تصویر را به ذهن مخاطب میکشاند که شما در این دوره به کیفیت حساس نبوده اید و همینطوری و از روی تفنن دوره ای را ضبط کرده اید. قبل از ضبط دوره به این نکات توجه کنید تا ویدئوی شما برای مخاطب جذاب باشند.

بکگراند تصویر

در زمینه محیطی که میخواهید در آن دوره خود را ضبط کنید سختگیر نباشید. اتاقی که در آن زندگی میکنید میتواند محل ضبط دوره شما باشد. تنها بایستی پس زمینه فیلم شما پس زمینه مناسبی باشد، بقیه قسمت های اتاق از تیررس دوربین خارج است. برای آموزش ساده فکر کنید و دنبال تشریفات و ایجاد یک محیط اداری و کاملا حرفه ای نباشید. تنها موضوع مهم در این بین، توجه به تصویر پس زمینه می باشد. پس زمینه خود را ساده انتخاب کنید. رنگ های ساده برای مخاطب جذاب تر هستند. وقتی پس زمینه تصویر شما شلوغ باشد و نسبتی با محتوای چیزی که درس میدهید نداشته باشد، تاثیر نامطلوبی روی مخاطب خواهد گذشت.

رنگ لباس شما

نسبت رنگ پوشش خود با رنگ پس زمینه را مورد توجه قرار دهید. به عنوان مثال اگر پیراهنی با رنگ مشکی پوشیده اید یک پس زمینه روشن میتواند انتخاب خوبی باشد و یا هنگامی که پس زمینه را تیره انتخاب کرده اید، یک پیراهن با رنگ روشن میتواند انتخاب مناسبی باشد. هم رنگ بودن پوشش شما و رنگ پس زمینه، باعث میشود تا از جذابیت ویدئو کمتر شود و نقش خنثی تری را بر روی مخاطب به جای بگذارد. پیشنهاد سیمادرس، رنگ های روشن برای پس زمینه و رنگ های گرم و تیره برای پوشش مدرس می باشد.

همچنین زمانی که ویدئو شما دربرگیرنده اسلاید شما هست، اندازه و رنگ فونت های خود را به گونه ای انتخاب کنید که برای مخاطب قابل دیدن باشد. فونت های ریز، باعث میشود تا ببینده نتواند با اسلاید شما همراه شود و در نهایت با نارضایتی ویدئوی شما را ترک کند.

قرارگیری فیزیکی دوربین

یکی دیگر از موضوعاتی که بر روی کیفیت یک فیلم ویدئویی اثر می گذارد، محل قرارگیری دوربین فیلمبرداری است. همچنان که پیشتر هم گفته شد هدف طراحی یک کیفیت بی نظیر در فیلمبرداری نیست ولی باید اصول ساده ای را مورد توجه قرار دهید:

  • جهت دوربین: جهت دوربین میتواند از بالا باشد، به مانند اینکه کسی از ارتفاعی بالاتر، از شما فیلمبرداری میکند و یا اینکه پایین تنظیم شود به مانند اینکه کسی دارد از ارتفاع پایین تر از شما فیلمبرداری می کند. هیچ کدام از اینها برای یک دوره آموزشی مناسب نیستند. دوربین شما باید حالت رودررو را برای مخاطب تداعی کند، مدرس روبروی او نشسته و در حال صحبت است.
  • حجم تصویر: تصویر شما نبایستی خیلی از نمای نزدیک باشد و نه خیلی از نمای دور گرفته شود. پس زمینه و حجم تصویر شما بایستی نسبت درستی از صفحه ویدئو را نمایش دهند. این نسبت بایستی متناسب انتخاب شود. بهتر است که شما در وسط تصویر ویدتویی قرار داشته باشید.
  • محل قرارگیری دوربین: اگرچه پیشنهاد ما استفاده از سه پایه برای دوربین است که به راحتی جابجا نشده باشد ولی اگر امکان تهیه سه پایه برای شما میسر نیست تلاش کنید که دوربین شما در جای محکمی قرار گرفته و با تکان های میز، این لرزش به دوربین منتقل نشود.

تنظیمات مورد نیاز

اگرچه در قسمت امکانات و تجهیزات مورد نیاز، توضیحات فنی بیشتری آورده شده است اما به طور کلی بایستی توجه کرد که تصویر ضبط شده شما بایستی دارای حداقل های مورد نیاز برای سیمادرس باشد. با توجه به اینکه بیشتر مخاطبین سیمادرس دوره های خود را در لپتاب تماشا میکنند به همین دلیل تصویر ارسالی شما بایستی دارای رزولوشون مناسب باشد. به طور کلی رزولوشن های یک ویدئو می تواند به دو صورت تنظیم شود:

  • Standard Difination
  • High resolution (HD)

سیمادرس ویدئوهای با رزولوشن اچ دی را مورد پذیرش قرار میدهد. این ویدئوها بایستی حداقل دارای 720p باشند تا در تیم فنی مورد تایید قرار گیرند.

 

همه ما در فضای آنلاین، شاهد فیلم ها، وبینارها و یا ویدئوهایی بوده ایم که کیفیت صدای پایینی داشته اند. کیفیت بد صدا میتواند ناشی از عوامل زیر باشد:

صدای نامناسب محیط

بخشی از مشکلات ضبط صدا به مشکلات محیطی برمیگردد. در این زمینه دو مشکل اصلی بیشتر از بقیه خود را نشان میدهد. ضبط در محیط هایی که صدا اکو دارد یکی از مشکلات رایج است. صدابرداری در اتاق ها و فضاهایی که خالی هستند معمولا چنین چیزی را رقم میزند بهتر هست در محیطی کار تدوین خود را انجام دهید که در آن وسایل باشد و منجر به اکو نشدن صدا شود. نکته ساده دیگر پوشش پارچه ای در اتاق از اکوی صدا جلوگیری میکند. وجود فرش در کف اتاق، وجود یک رومیزی پارچه ای بر روی میز،  قراردادن یک حوله بر روی صندلی اتاق و اقدامات ساده ای از این دست میتواند که کم شدن صدای اکو کمک شایانی بکند.

مشکل دیگری که در زمینه صدای محیط وجود دارد، ضبط صدای محیط پیرامونی به مانند ترافیک، صحبت های دیگران و یا صداهای مزاحمی است که پیش بینی از آنها نداشته اید. برای این موارد توصیه میشود که دو اقدام را باید در دستور کار خود قرار دهید. یکی از آنها فنی است و به درجه حساسیت میکروفون شما مربوط است هر چه درجه حساسیت میکروفون را بالاتر قرار دهید صداهای بیشتری را ضبط میکند و هر چه این حساسیت را کمتر کنید صداهای کمتری را ضبط کرده ولی بایستی خودتان کمی محکم تر صحبت کنید. اقدام دیگر شما در این زمینه، مراقب لازم از ایزوله بودن محیط، بستن پنجره ها، خاموش کردن تلویزیون و نیز انتخاب ساعت مناسب برای ضبط دوره است. این اقدام ها، امکان وجود خطای ناشی از صدا را به حداقل ممکن میرساند.

 

همه حقوق این وبسایت به مرکز آموزش آنلاین سیمادرس تعلق دارد و هر گونه کپی از آن ممنوع است.        
X